Check & Save & Download Instagram user photos and videos.List Most Popular Hashtags and Users. Recent Popular medias and share them ImgToon
  1. Homepage
  2. @petosagan
Peter Sagan (@petosagan) Instagram Profile Photo petosagan
Fullname

Peter Sagan

Bio Business inquiries: marketing@petersagan.com

Profile Url

Suggested users for Instagram Profile "Peter Sagan (@petosagan)"
Le Tour de France (@letourdefrance) Instagram Profile Photo letourdefrance

Le Tour de France

Alberto Contador (@acontadoroficial) Instagram Profile Photo acontadoroficial

Alberto Contador

teamsky (@teamsky) Instagram Profile Photo teamsky

teamsky

BORA - hansgrohe (@borahansgrohe) Instagram Profile Photo borahansgrohe

BORA - hansgrohe

Michał Kwiatkowski (@kwiato) Instagram Profile Photo kwiato

Michał Kwiatkowski

Peter Sagan (@petosagan) Instagram photos and videos

List of Instagram medias taken by Peter Sagan (@petosagan)

Advertisement

Report Download 34 29.69K

We were back on the cobblestones of Roubaix yesterday. It was a different race, but on the same roads with the same dedication and effort. (Photos @brakethrough_media)

Advertisement

Report Download 175 66.54K

The @letourdefrance stage today to Roubaix was like @parisroubaixcourse in April but also different. It was just as harsh, tough and tricky but it was different because we also had to work for Rafal Majka's GC chances. I think we did a very good job. I was at the front in all pavé sectors, except one, and when Rafal was caught up in two crashes and lost contact with the front group, all the @borahansgrohe guys put a great effort to bring him back each time. We can be satisfied with what we achieved. (Photos @bettiniphoto) Dnešná etapa bola v niečom podobná ako aprílové Paris-Roubaix, ale v mnohom aj úplne iná. Bolo to rovnako kruté, ťažké a zložité, ale iné v tom, že sme museli myslieť aj na celkové poradie Rafala Majku. Myslím, že sme to zvládli dobre, veď v každom úseku pavé okrem jedného, som bol vpredu. Keď sa však Rafa zaplietol do dvoch pádov, tak mu všetci chalani pomáhali a vrátili ho späť na špicu. S našou prácou môžeme byť teda spokojní.

Advertisement

Report Download 585 28.38K

Today, @letourdefrance goes on the pavés for a stage that some call a mini @parisroubaixcourse... Do you want to know how it feels to ride on the pavés and win in Roubaix? I try to explain it without using any words. @iamspecialized

Report Download 101 44.44K

In yet another flat stage of @letourdefrance that finished with a fast bunch sprint, the @borahansgrohe team worked hard to keep Rafał and me safe and out of trouble. I was well positioned in the final stretch but I think I started my sprint a bit early and couldn't hold off the other sprinters coming from behind. Tomorrow is another day where we will take our chances and make sure we finish without incidents. (Photos @bettiniphoto) V ďaľšej rovinatej etape na Tour de France, ktorá finišovala rýchlym hromadným špurtom opäť celý tím pracoval dobre a udržal mňa aj Rafala v bezpečí a bez problémov. V špurte som mal dobrú pozíciu, ale myslím, že som vyrazil o trochu skôr a nemohol som udržať za sebou ďaľších rútiacich sa súperov. Zajtra máme opäť šancu, ale hlavne sa musíme vyhnúť všetkým problémom.

Report Download 163 23.96K

I'm getting ready for my biggest race of the year. Watch on @iamspecialized on Tuesday.

Report Download 377 49.1K

This is my ritual every morning at @letourdefrance, from the bus to the signature podium. I'd like to thank the French people, spectators and all fans for their warm welcome as well as the members of the other teams for their kind words the morning after my victory. We are competitors in the race but friends outside of it. See you at one of the stages! @gopro @boracookingsystems @hansgrohe @iamspecialized @Sportful @ride100percent

Report Download 139 61.41K

As expected, we had a fast finishing sprint today. The @borahansgrohe guys had done an excellent job all day and they were perfect in the final kilometers to put me in position for the finale. I took third and I'm pleased with my performance and my form. I said it before, it's a long @letourdefrance and we will fight for our chances every day. (Photos @bettiniphoto) Tak ako sa očakávalo, dnes to bol veľmi rýchly záverečný špurt. Chalani pracovali veľmi dobre počas celého dňa a aj v závere boli skvelí a dostali ma na dobrú pozíciu. Nakoniec som obsadil tretie miesto a som naozaj spokojný s mojou formou. Ako som už povedal, Tour je dlhá a každý deň sa budeme snažiť využiť naše šance.

image by Peter Sagan (@petosagan) with caption : "It was a very fast and very hard stage today. The Mûr-de-Bretagne is tough, especially if you have to climb it twice aft" - 1822003501200300327
Report Download 145 49.09K

It was a very fast and very hard stage today. The Mûr-de-Bretagne is tough, especially if you have to climb it twice after 160km! The @borahansgrohe guys worked hard again today and Rafal and I were in a very good position. It would have been nice to win but we finished 5th and 8th, together with a few other riders, so Rafal gained some seconds and I got some more points. I think we can be satisfied with what we achieved today. (Photo @bettiniphoto) Bola to veľmi rýchla a veľmi ťažká etapa. Mûr-de-Bretagne je náročný a to hlavne keď ho absolvujete dvakrát po 160.km! Chalani dnes šli opäť skvelo a spolu s Rafalom sme mali výbornú pozíciu. Bolo by pekné aj dnes vyhrať, ale finišovali sme na 5. a 8. priečke, v skupine s pár ďaľšími jazdcami. Rafal tak získal niekoľko sekúnd a ja zas nejaké body. Myslím, že s konečným výsledkom môžeme byť spokojní.

Report Download 466 96.03K

My @borahansgrohe teammates did an amazing job today – Body and Burghardt were pulling on the front from the middle of the stage before everyone else brought me into position for the final climb. In the final stretch, Sky started to pull hard and go full speed, and then Gilbert came over the climb fast too. He tried to attack but we caught him and after, I think Van Avermaet started a little too early, so it really left me and Colbrelli to fight it out. I was pretty lucky because Colbrelli was coming close near the end. During the Tour de France everything is different, but the parcours was like an Ardennes classic – up down, left, right, narrow roads. Technically it was a nice parcours. While there weren’t as many points today – just 30 for the win – it’s better than nothing though, and tomorrow is another day. @borahansgrohe @hansgrohe @iamspecialized @sportful @ride100percent. (Photos @bettiniphoto) Moji spolujazdci z BORA-hansgrohe dnes odviedli opäť skvelú prácu - Bodi a Burghardt ťahali na čele pelotónu uz od polovice etapy, zatiaľ čo ostatní mi pripravili pozíciu do záverečného stúpania. V poslednom úseku začal tvrdiť tempo tím Sky a potom tiež zaútočil Gilbert a snažil sa odpútať od balíka. Rýchlo sme ho však doskočili a myslím že Van Avermet tiež vyrazil trochu skoro, a tak sme zostali vo vzájomnom súboji už len ja a Colbreli. Mal som trochu šťastie, pretože Colbreli sa dostával už na moju úroveň. Počas Tour de France je všetko iné, ale dnešné preteky boli trochu ako Ardénske klasiky - hore, dole, vľavo, vpravo a to všetko na úzkych cestách. Technicky to bola veľmi pekná etapa. Dnes som nezískal až tak veľa bodov, pretože za víťazstvo bolo len 30, ale aj to je lepšie ako nič a zajtra nás čaká ďalší podobný deň.

Report Download 409 79.21K

Second stage win at , 10th stage win at @letourdefrance and Maillot Vert today. Thanks everybody for your work and support today and every single day! @borahansgrohe @boracookingsystems @hansgrohe @iamspecialized @sportful @ride100percent (Photos @bettiniphoto)

image by Peter Sagan (@petosagan) with caption : "Mark your calendars and get ready for some serious fun in Windsor, California at the Windsor Road Edition of the Sagan F" - 1820620009623225224
Report Download 53 24.55K

Mark your calendars and get ready for some serious fun in Windsor, California at the Windsor Road Edition of the Sagan Fondos, on November 1-3, 2018. Go to www.saganfondo.com to get all the information, register and see you there!

Report Download 179 50.23K

Headwind was a big issue today in the final sprint and positioning and timing were crucial. I finished second and I'm happy to keep the green jersey. Today's breakaway was strong and the escapees did a good job. We didn't pull for most of the race except for the final kilometers and let the other teams do it. The fight for the green jersey is on but we have a long race to Paris with some climbs in between. The important thing is that we also managed to stay again clear of trouble and avoid the crashes of the final kilometers. The guys are doing a great job in that aspect. (Photos @bettiniphoto) V dnešnom špurte robil veľké problémy protivietor a preto bola rozhodujúca dobrá pozícia a načasovanie. Napokon som skončil druhý a som rád, že stále zostávam v zelenom drese. Jazdci v úniku boli dnes veľmi silní a odviedli skvelú prácu. S výnimkou posledných kilometeov sme sa dnes veľmi nezapájali do tempa pelotónu a nechali sme to na iné tímy. Boj o zelený dres je tu, ale do cieľa v Paríži je ešte ďaleko a čaká na nás aj viacero stúpaní. Pre nás je momentálne dôležité, že sme sa vyhli pádom a iným problémom v závere etapy. Chalani aj v tomto ohľade odvádzajú skvelu prácu.